Automatyczny magazyn

Obniżenie kosztów składowania towarów w magazynie jest jednym z ważniejszych czynników skutecznego zarabiania na obsłudze procesów logistycznych. Redukcję kosztów można uzyskać poprzez utrzymywanie właściwego poziomu zapasów, klasyfikację tych zapasów zgodnie z efektywnymi algorytmami oraz optymalizacją procesów obsługi zapasów. Kiedy jednak okazuje się, że działania optymalizacyjne nie przynoszą realnych finansowo efektów, należy rozważyć użycie tak zwanej brutalnej siły.  W tym wypadku od pojęciem brutalnej siły rozumiem budowę automatycznego magazynu bądź wyposażenie posiadanej siedziby w automatykę magazynową.

Naturalnym odruchem osób, które analizują możliwości automatyzacji obsługiwanego magazynu jest oczekiwanie, że automatyka pozwoli zredukować liczbę pracowników, zwiększy wydajność pracy i pojemność magazynu, zwiększając efektywności pracy całego układu w znaczący sposób. Takie przypadki czasami się zdarzają, jednak regułą jest to,  że efekt obejmuje tylko część obszarów działania, a im więcej problemów rozwiązuje wdrożenie automatyki, tym większe koszty inwestycji niesie za sobą.

Automatyzację magazynu lub szerzej podnoszenie jego wydajności i jakości pracy wraz ze wzrostem szybkości działania można rozpatrywać w obszarze dwóch kręgów działania. Pierwszy obszar, to proces kompletacji, który opisuję we wcześniejszym tekście Nowoczesne metody kompletacji. Drugi to obszar magazynowania, sortowania i przygotowania do wysyłki, czyli obszary przechowywania i przygotowywania do kompletacji, ewentualnie proces automatycznego sortowania w wielostopniowych metodach kompletacyjnych, który występuje po ręcznym przygotowaniu wsadów oraz strefa buforowa łączenia wysyłek. Tym obszarem automatyzacji zajmę się w artykule Automatyczny magazyn. W praktyce jest to taki magazyn, w którym eliminuje się prace manualne na rzecz prac wykonywanych bez udziału człowieka, lub z bardzo ograniczonym udziałem tak zwanego czynnika ludzkiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz